SEM, czyli Search Engin Marketing to inna nazwa reklamy w wyszukiwarce internetowej, jak pokazuja badania wydatki na nią ciągle rosną (w 2014 r. wynosiły ponad 36% wszystkich wydatków na reklamę, a w ostatnim czasie przewyższyły nawet wydatki na reklamę displayową, czyli banerową). Biorąc pod uwagę rosnące wydatki na tę formę reklamy z pewnością wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto w nią zainwestować oraz czy jest to droga inwestycja. Kolejny dylemat to kwestia skorzystania z usług profesjonalnej firmy zajmujące się SEM, czy próba podjęcia działań samodzielnie.

Na pytanie: czy warto inwestować z SEM, odpowiedź jest stosunkowo prosta: warto. Dlaczego? W przypadku, gdy jako narzędzie reklamy używamy tradycyjnych metod: reklamy telewizyjnej, bilbordów, ulotek, itp. z przekazem trafiamy do szerokiego grona odbiorców, zarówno tych, którzy są zainteresowani naszym produktem, jak i tych którzy fakt jego istnienia traktują jak mało znaczącego owada, a jego reklamę jak brzęczenie natrętnej muchy. Jednak jeśli użyjemy do wypromowania naszego produktu nowoczesnych narzędzi marketingu online a w szczególności SEM, wówczas nasza reklama pojawia się w odpowiedzi na pytanie zadane wyszukiwarce przez użytkowników faktycznie zainteresowanych produktem. Innymi słowy osoba, jeśli osoba wpisuje w wyszukiwarkę frazę np. „buty zimowe” z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jest ona zainteresowana ich zakupem, zatem jeśli zobaczy w wyszukiwarce nasz produkt, to zwiększa szanse, że wybierze właśnie buty produkowane przez naszą firmę. Dzięki reklamie w wyszukiwarce firma trafia bezpośrednio do konsumenta zainteresowanego jej produktami, a zatem znacznie wzrasta szansa na sprzedaż. Podsumowując: warto korzystać z SEM.

Podejmując decyzje o reklamie w wyszukiwarce należy zdecydować także w jakiej wyszukiwarce chcemy się reklamować. W Polsce wybór będzie oczywisty, bowiem jak podają statystycy w kraju nad Wisłą 96% użytkowników internetu korzysta z Google. Polak mówiąc wyszukiwarka, myśli Google. Nie ma zatem sensu poszukiwać innych rozwiązań jeśli chcemy prowadzić działania na rynku Polski, jednak jeśli mają być one zakrojone na szerszą skalę, czy dotyczyć będą innego kraju należy najpierw sprawdzić, która wyszukiwarka jest w nim najpopularniejsza. Generalnie w rynku światowym największy udział ma Google, ale są kraje, w których ta wyszukiwarka ma niemal marginalne znaczenie, dlatego ważne jest, aby znać wirtualne nawyki użytkowników w kraju, w którym chcemy reklamować swoje produkty.