To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy przeglądając projekty domu z kosztorysem. W tym artykule postaram się możliwie najkrócej i najbardziej treściwie pokazać jak zrozumieć projekty domu z kosztorysem.

 

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, ze firmy ( link ) , które oferują gotowe projekty zwykle uwzględniają 3 ceny budowy domu:

  • Koszt budowy domu w stanie surowym otwartym
  • Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym
  • Koszt budowy domu w stanie deweloperskim (lub wykończeniowym – różnie to jest nazywane)

 

 

Osoby, które po raz pierwszy oglądają oferty projektów domów z kosztorysem nie rozumieją nic z tych określeń. Mówiąc w skrócie i najprościej jak się da. Pierwsze dwa odniesienia określają po prostu dom z dachem, ścianami i fundamentami. Stan surowy zamknięty różni się jedynie tym, że posiada okna oraz drzwi.

 

Osoby, które po raz pierwszy oglądają oferty projektów domów z kosztorysem nie rozumieją nic z tych określeń twierdzi specjalista.
Osoby, które po raz pierwszy oglądają oferty projektów domów z kosztorysem nie rozumieją nic z tych określeń.

 

Natomiast koszt realizacji projektu domu z kosztorysem do stanu deweloperskiego obejmuje również tak zwane prace wykończeniowe, czyli podłączenie kanalizacji, poprowadzenie przewodów elektrycznych, wykończenie podłogi. Tak naprawdę jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to po zakończeniu prac budowlanych pozostaje Ci tylko umeblować dom i już możesz się do niego wprowadzać. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi lepiej będziesz potrafił zrozumieć projekty domów z kosztorysem.