Nie ma ludzi niezastąpionych, ale kiedy firma projektująca wnętrza dzięki architektowi generuje wysokie zyski, warto starać się zatrzymać takiego pracownika, szczególnie w tej właśnie branży, gdzie bardzo trudno o dobrego dekoratora wnętrz. www.e-domy.pl ma najlepszych projektantów na rynku.

Najczęściej decyzja architekta wnętrz jest spowodowana po prostu zmianą pracy, przejściem do konkurencyjnej firmy, zmianą branży lub chęcią rozwoju zawodowego.

Można podjąć próbę zatrzymania takiego architekta. Szczególnie, jeśli ma wiedzę, umiejętności i dobrze wykonuje swoje projekty. Szkolenie nowej osoby i wdrążanie jej w sprawy firmy może bowiem zająć dużo czasu a i jej kompetencje mogą okazać się niewystarczające.

W pierwszej kolejności szef powinien uświadomić architektowi, że jest dobry i ważny dla firmy projektującej wnętrza. Szczera rozmowa na temat powodu rezygnacji z pracy rozświetli sytuację i może razem z dekoratorem wnętrz szef znajdzie wspólny punkt zaczepienia, by go zatrzymać.

Przed rozmową z architektem należy się przygotować. Spisanie na kartce tego, co pracodawca zamierza powiedzieć podwładnemu spowoduje, że bardziej komfortowo i pewnie poczuje się w sytuacji, w której to on jest osobą proszącą. Rozmowa powinna być spokojna, ale nie pozbawiona emocji, by architekt poczuł, że szefowi zależy na jego obecności w firmie.

Nie zawsze próba zatrzymania architekta wnętrz musi się wiązać z kosztami. Pracodawca może bowiem zaproponować lepsze warunki pracy, takie jak np. skrócony czas pracy, dodatkowe dni wolne, możliwość pracy zdalnej, możliwość korzystania z kursów projektowania wnętrz przez firmę, podjęcia studiów służbowe auto, telefon czy komputer.

Firma projektująca wnętrza zajmie się naszym domem.
Firma projektująca wnętrza zajmie się naszym wymarzonym domem.

Jeśli szczera rozmowa i inne formy poza finansowe to za mało, trzeba złożyć architektowi odpowiednią ofertę. Jej celem jest zatrzymanie pracownika, a co za tym idzie pracodawca musi mu zaoferować mu coś więcej, niż otrzymywał dotychczas. Najczęściej sprowadza się to do podwyżki i możliwości otrzymania dodatkowych korzyści. Może się to wiązać także z awansem.

Podejmując negocjacje trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze warto walczyć do końca. Pomimo wszystko nie ma ludzi niezastąpionych. Jeżeli pracownik podjął ostateczną decyzję, należy to uszanować.

Czasami szef wychodzi z założenia, że dobry pracownik firmy projektującej wnętrza nie potrzebuje pochwał, bo sam dobrze wie, jak cenna jest jego praca. Jednak nawet najlepszy architekt potrzebuje, aby ktoś docenił jego trud włożony w sukces całej firmy.

jednym z najczęstszych powodów, dlaczego dobry dekorator wnętrz porzuca pracę jest zła atmosfera, która w niej panuje. Jeśli pracownik czuje się jak trybik w maszynie, szef podle traktuje ludzi oraz napuszcza ich na siebie, to jest to częstsza przyczyna zwolnień niż niskie zarobki czy brak przestrzeni. Dobry szef wspiera pasje swojego pracownika, ponieważ wie, że go rozwijają, co pozytywnie wpływa na jego projekty wnętrz. Zdarza się jednak, że pracodawcy zarzucają swoim architektom brak zainteresowania pracą po jej godzinach. Może to prowadzić do zmęczenia pracownika daną tematyką i w rezultacie odejścia.

Jedną z najgorszych sytuacji w pracy jest brak perspektyw. Aby dekorator wnętrz był produktywny, musi mieć okazję do ciągłego rozwoju i poszerzania wiedzy. W ten sposób podnosi swoje kwalifikacje i unika znudzenia codziennym wykonywaniem tych samych czynności.